2018/2019
Aktualności
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu
Wtorek
18 czerwca 2019
W poniedziałek 17czerwca p. Dyrektor Małgorzata Kubanek wręczyła dyplomy i nagrody laureatom konkursu plastycznego:
"W mocy Bożego Ducha. Owoce Ducha Świętego"
przeznaczonego dla uczniów klas V i VI. Konkurs zorganizowały s. Elżbieta Grzyb i p. Małgorzata Rynarzewska.
I.Kacper Brzykcy kl. V a i Kornel Jezierski kl. VI a; II.Nikola Boruch kl. V a; III. Oliwia Walczak kl. VI a
Poniedziałek
17 czerwca 2019
XV MIĘDZYWOJEWÓDZKI KONKURS
"Sztuka Ludowa Pałuk w Twórczości Dzieci, Młodzieży i Ich Opiekunów"
Dnia 14.06.2019r. ogłoszono w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu wyniki XV Międzywojewódzkiego Konkursu „Sztuka Ludowa Pałuk w Twórczości Dzieci, Młodzieży i Ich Opiekunów”. Naszą szkołę reprezentowało 22 uczniów członków kółka regionalnego wykonując 27 prac z dziedziny zdobnictwa wnętrz w tym wianki, rózgi pałuckie, ramki do obrazu, bukiety kwiatowe, wycinanki. Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali: bukiety kwiatowe I m-ce Zofia Szatkowska kl. II a, Michalina Adamczyk kl. IV c, Karolina Hutman kl. V a wianki I m-ce Magdalena Nowak kl. I c ,Zofia Szatkowska kl. II a, Natalia Ćwiklińska kl. II b, wyróżnienie Natalia Wojdyga kl. II b, Dominika Kilińska kl. II b, Natalia Jaszczuk kl. II a, Lucyna Mrozek kl. I a, Katarzyna Tarczyńska kl. I c, Nina Sulkowska kl. I c, Natan Komar kl. I b, Zofia Lewandowska kl. c, ramki do obrazu wyróżnienie Alan Komar kl. IV b, Paulina Malinowska kl. IV c, Joanna Wawrzyniak kl. IV d, rózgi pałuckie wyróżnienia Zofia Szatkowska kl. II a, Natalia Ćwiklińska kl. II b, Natalia Wojdyga kl. II b, Weronika Wawrzyniak kl. VIII a, Marcelina Złotnicka kl. IV b, Alan Komar kl. IV b , Martyna Kausa kl. V d, wycinanki, ozdoby do półek Im-ce Marta Janowska kl. VIII a , III m-ce Wiktoria Nadolna kl. VIII a. Nagrodzeni uczniowie za swoje prace otrzymali dyplomy i upominki. Opiekunem kółka regionalnego jest pani Elżbieta Piechowiak.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy sukcesów !
DYREKCJA SZKOŁY INFORMUJE, ŻE ZAJĘCIA LEKCYJNE
W PONIEDZIAŁEK ( 17.06 ) I WTOREK( 18.06)
ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ WG PLANU LEKCJI
Zakończenie roku szkolnego 2018-2019 odbędzie się w środę 19 czerwca 2019.
Szczegółowy harmonogram znajduje się w OGŁOSZENIACH ( klik)
Piątek
14 czerwca 2019
Poniedziałek
10 czerwca 2019
Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Żninie została objęta wsparciem z projektu
„Innowacyjna edukacja dla szkół Gminy Żnin”
Projekt realizowany jest do 1 maja 2019 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014 – 2020,
10 Osi Priorytetowej „Innowacyjna edukacja”, Działania 10.2 „Kształcenie ogólne i zawodowe”, Poddziałania 10.2.2 „Kształcenie ogólne”.
W projekcie biorą udział również Szkoła Podstawowa im. Klemensa Janickiego w Januszkowie, Szkoła Podstawowa w Słębowie z filią w Cerekwicy z klasami
I-III, Szkoła Podstawowa nr 5 w Żninie oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Śniadeckiego w Żninie.
Celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych uczniów poprzez zorganizowanie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, doposażenie pracowni TIK i przedmiotowych : matematycznej, przyrodniczej, biologicznej, chemicznej, fizycznej i geograficznej.
Uczniowie będą realizowali zajęcia dodatkowe w roku szkolnym 2019/2020,
a nauczyciele podniosą swoje kompetencje i nabędą nowe na specjalnych warsztatach.
Wartość projektu : 1 043 634,62 zł.
Piątek
7 czerwca 2019
WIDZĘ - UMIEM - REAGUJĘ
(Zakończenie projektu )
W tym roku najlepszą grupą w rywalizacji podczas gry terenowej okazała się grupa o wdzięcznej nazwie ZAJĄCZKI z klasy Ib
Środa
5 czerwca 2019
Dzień Matki w klasie Ic
O tak ważnym Dniu nie można zapomnieć. Uczniowie klasy Ic z tej okazji zaprosili swoje Mamy do szkoły. Podczas uroczystości nie zabrakło piosenek, wierszy, ciekawych układów tanecznych oraz upominków. Był słodki poczęstunek i sporo wesołych konkursów,
w których wzięły udział wszystkie mamy. Mamy odgadywały melodie w konkursie "Jaka to melodia?", szukały swojego portretu, wykazywały sie wiedzą na temat książek w konkursie "Czy znasz tę bajkę ?" . Dzieci natomiast wzięly udział w konkursie "Czy znasz twoją mamę?". Było wesoło i dużo dobrej zabawy.
Poniedziałek
3 czerwca 2019
Euroweek – niezwykłe doświadczenie!
Jadąc na warsztaty językowe uczniowie klas Vb i Vc nie wiedzieli w zasadzie czego się spodziewać. Wycieczka ta okazała się nieocenioną przygodą. Każdy pasjonat języka angielskiego powinien jej doświadczyć, a z pewnością uczniowie klasy realizującej rozszerzony program języka angielskiego. Ciekawe zajęcia prowadzone przez wolontariuszy z różnych stron świata pomogły przełamać bariery w komunikowaniu się w języku angielskim. Różnorodne formy pracy od własnych prezentacji, pracy w grupach, wykładów, gier i zabaw aż po naukę tańców sprawiły, że czas pędził i w dniu powrotu wszyscy uczniowie czuli niedosyt.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z pobytu w Różance
Piątek
31 maja 2019
PIKNIK NA ZAKOŃCZENIE TEGOROCZNEJ EDYCJI
WUR- Gra terenowa - czytaj więcej
Piątek
31 maja 2019
W czwartek 30 maja w ramach realizacji grantu
"Nauka programowania - budujemy z LEGO"
prowadzonego przez panie Ewę Słomkowską i Joannę Karamol dzieci
z klasy 2c i 3a uczestniczyły w CODE DAY w ZSP im. Marii Karłowskiej w Żninie.
Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w budowaniu i programowaniu
przy użyciu klocków LEGO WEDO 2.0.
Czwartek
30 maja 2019
SUKCESY UCZNIÓW KLAS I-III w bieżącym roku szkolnym...
Alfik Humanistyczny
Ogólnopolski Konkurs Humanistyczny - edycja XXII
celem ogólnopolskiego konkursu Alfik Humanistyczny jest promocja uzdolnionych humanistycznie dzieci, popularyzacja literatury, sztuki i kultury języka polskiego oraz rozwijanie zainteresowań i kompetencji osobistych uczniów.
Bardzo dobry wynik uzyskali:
1.Antoni Szulc 2b
2.Igor Przewoda 2a
3.Natalia Jaszczuk 2a
4.Gabrysia Świtała 2b
5.Aleksandra Pilarska 2b
6. Olgierd Pawłowski 4b
Dobry wynik uzyskali:
1.Agata Prosianowska 1b
2.Tymoteusz Ślęzak 1b
3.Olga Winiecka 1a
Omnibus
Ogólnopolski Konkurs Humanistyczny - edycja XX
konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i
rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży.
1. Tymoteusz Ślęzak 1b I m-ce
2. Olgierd Pawłowski 4 b II m-ce
3. Agata Prosianowska 1b III m-ce
4. Jacek Tucholski 1a III m-ce
Olimpiada OLIMPUSEK z języka polskiego
z języka polskiego pozwala uczniom sprawdzić umiejętności wyszukiwania informacji w tekście, określić zakres znajomości podstawowych pojęć z zakresu wiedzy o języku oraz podstawowych zasad ortograficznych.
Tytuł laureata uzyskali:
1.Olga Winiecka 1a
2.Jacek Tucholski 1a
3.Małgorzata Świtała 1a
Olimpiada OLIMPUSEK z matematyki
z matematyki pozwoli sprawdzić uczniom umiejętność myślenia matematycznego, rozpoznawania podstawowych figur, rozwiązywania prostych równań, liczenia i porównywania miar. Sprawdziany obejmują zestaw 21 pytań zróżnicowanych w zależności od klasy.
Tytuł laureata uzyskali:
1.Karol Kopczyński 1b
2.Jacek Tucholski 1a
3.Tymoteusz Ślęzak 1b
4.Martyna Matula 1a
5.Jan Mataczyński 1a
6.Olga Winiecka 1a
Konkurs Świetlik
popularyzuje nauki przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych. Konkurs skierowany jest do dzieci z najmłodszych klas, ponieważ to w tym czasie procesu kształcenia rozwijają się najważniejsze predyspozycje, zainteresowania i talenty.
I miejsce
1.Igor Łuczka 1b
2.Antoni Szulc 2b
II miejsce
3.Tymoteusz Ślęzak 1b
4.Julia Kaczmarek 1b
5.Maja Staniszewska 1c
6.Tymon Zdzierak 1c
7.Natalia Wojdyga 2b
8.Igor Przewoda 2a
III miejsce
9.Jacek Tucholski 1a
10.Emilia Przybyła 2b
11.Natalia Ćwiklińska 2b
Środa
29 maja 2019
POWIATOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO
I Powiatowy Konkurs z Języka Niemieckiego 'Deutsch ist cool" odbył się 24 maja br. Patronat nad konkursem objęło Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego - oddział Toruń. Przy organizacji tego konkursu wsparło nas także: Instytut Goethe w Warszawie, wydawnictwa Klett oraz Pearson.
Konkurs był dwuetapowy. Pierwszy etap to rozgrywki drużynowe - quiz KAHOOT . Zadania były dopasowane odpowiednio dla klas 7 i 8. Następnie wszyscy uczniowie rozwiązywali indywidualnie test leksykalno-gramatyczny.
Końcowa klasyfikacja
to nazwiska zwycięzców
klasy 7
1. Dorota Kwiatkowska - Szkoła Podstawowa im. W. Dobaczewskiej w Gąsawie
2. Aleksandra Patyk - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Wlkp w Żninie
3. Zuzanna Karamol - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Wlkp w Żninie
klasy 8
1. Magdalena Kaizer - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Wlkp w Żninie
2. Jeremiasz Głowacki - Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Janowcu Wlkp
3. Robin Zacharko - Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Janowcu Wlkp
Drużynowo - quiz "KAHOOT"
KLASA 7 - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Wlkp: Zuzanna Karamol, Aleksandra Patyk, Olga Koszutowska, Julia Napieralska, Dominik Murawski
KLASA 8 - Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Janowcu Wlkp: Jeremiasz Głowacki, Robin Zacharko, Justin Zacharko, Mikołaj Szweda.
Środa
29 maja 2019
24 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Ortograficznym "O ZŁOTE PIÓRO GŻEGŻÓŁKI", zorganizowanym dziewiętnasty raz w Szkole Podstawowej w Gąsawie. Olgierd Pawłowski uczeń klasy 4b zajął - I miejsce w kategorii klas czwartych i tytuł Laureata "XIX KONKURSU O ZŁOTE PIÓRO GŻEGŻÓŁKI" a Wiktoria Wójcik uczennica klasy 6 b - II miejsce w kategorii klas szóstych. Serdecznie gratulujemy!!! Agnieszka Cyganiak, Robert Włóczyński
Wtorek
28 maja 2019
Matematyczne sukcesy naszych uczniów w roku szkolnym 2018/2019.
Dnia 10 stycznia odbył się w naszej szkole konkurs Mat Matematyczny. Miło nam poinformować, że Olgierd Pawłowski z klasy 4b zajął II miejsce w województwie a 22 w kraju. Trzecie miejsce w województwie zajęli: Gabriel Malak z klasy 6a, Bartosz Delekta z klasy 4d oraz Tymoteusz Ślęzak z klasy 1b.
Uczniowie naszej szkoły brali również udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur, który odbył się 21 marca. Wyróżnienia otrzymali: Martyna Detlaf 4a, Alan Komar 4b, Bartosz Delekta 4d oraz Gabriel Malak 6b.
Do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dostał się uczeń klasy 6b Gabriel Malak.
Wszystkim nagrodzonym uczestnikom konkursów matematycznych serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Poniedziałek
27 maja 2019
Dziś uczniowie klas pierwszych, w ramach programu "Widzę-Umiem-Reaguję", odwiedzili siedzibę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie.
Uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, które poprowadzili strażacy w sali Ognik. Nasi koledzy i koleżanki wykazali się bardzo dobrą znajomością zasad bezpieczenstwa i postępowania na wypadek pożaru.
Każdy uczestnik otrzymał Certyfikat Dzielnego Małego Strażaka podpisany przez komendanta. W czasie zwiedzania KPPSP towarzyszyli im rownież policjanci.
Poniedziałek
27 maja 2019
Od 21 do 25 maja uczniowie klasy Vc i 5b pod opieką pani Doroty Nowak, Rity Bigoszewskiej oraz Ireny Lisieckiej uczestniczyli w programie edukacyjnym Euroweek, który ma na celu doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników. Zajęcia prowadzone były przez wolontariuszy z Dominikany, Kolumbii , Meksyku, Włoch i Kosowa oraz Indonezji. W drugim dniu pobytu do Różanki zawitali kolejni wolontariusze m.in. z Wietnamu i Chin. Udział w różnorodnych zajęciach wymusił na uczniach używania języka angielskiego, ponieważ to był jedyny wspólny język wszystkich obecnych w Różance. Uczniowie mieli żywą lekcję geografii- dowiedzieli się wielu ciekawostek z krajów zamieszkiwanych przez wolontariuszy. Oczywiście był czas na dyskotekę, zabawy, naukę tańca, pokaz talentów i karaoke. W czwartym dniu pobytu uczniowie zwiedzili Bystrzycę Kłodzką oraz Kłodzko. Czas spędzony na tym obozie językowym nie był czasem zmarnowanym. Wszystkim żal było żegnać się z wolontariuszami i wyjeżdżać z Różanki.
Na razie zapraszamy do galerii zdjęć, a w najbliższym czasie pojawi się link do filmu z pobytu na obozie językowym.
Poniedziałek
27 maja 2019
Pamiętamy o świętym Janie Pawle II
Uczniowie klas czwartych wzięli udział w teście sprawdzającym wiedzę o Ojcu Świętym, odpowiadając na 30 pytań dotyczących życiorysu świętego. Konkurs zorganizowany przed majową rocznicą urodzin papieża Polaka (przypadającą 18 maja) zgromadził 28 uczniów.
Dzisiaj rozdano nagrody i dyplomy uczniom, którzy wykazali się dużą wiedzą w trudnym teście o wielkim Polaku.
I miejsce Olgierd Pawłowski kl. IV b; II miejsce Maksymilian Reiter kl. IV a; III miejsce Filip Tafelski kl. IV a
Wyróżnienia: Kacper Augustyniak kl. IV a, Emil Zwierzykowski kl. IV a
Gratulacje laureatom złożyła Pani Dyrektor Małgorzata Kubanek wraz z p. Marią Śliwińską – organizatorką konkursu.
13 maja 2019
Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie najlepsza w województwie!!!
W dniu 10 maja 2019 rozegrano finał województwa turnieju "Euro Metropolia 2019 o puchar stowarzyszenia Metropolia Bydgoska".
W turnieju wzięło udział 20 drużyn, reprezentujących gminy należące do Metropolii Bydgoszcz.
Doskonale spisali się tam uczniowie SP1 Żnin. W rozgrywkach grupowych wygrywamy 2:1 z Nakłem oraz 6:1 z Nowa Wieś Wielka oraz remisujemy z Bydgoszczą II 2:2. Wygrywamy grupę i awansujemy do półfinału. Mecze przenoszą się na główną płytę stadionu Zawiszy Bydgoszcz, gdzie już za kilka dni ruszają Mistrzostwa Świata do lat 20. Tam czeka na nas Solec Kujawski. Po świetnym meczu wygrywamy 3:0. Na koniec finał, a tam bardzo ciężki pojedynek z Bydgoszczą III. Po regulaminowym czasie gry jest 0:0, gdzie cudów dokonuje nasz bramkarz.
O wyniku meczu decyduje konkurs rzutów karnych, gdzie wygrywamy 2:1. Dwa rzuty karne broni Arkadiusz Mrówczyński, uznany najlepszym bramkarzem turnieju.
Tym samym zostajemy mistrzami Metropolii Bydgoszcz w piłce nożnej.
Zagraliśmy w składzie:
Arkadiusz Mrówczyński, Mateusz Brończyk, Wiktor Chutek, Oliwier Kubicki, Dominik Kusior, Franciszek Szafrański, Kacper Rymer, Dawid Malak, Antoni Zbytniewski. Opiekun: Leszek Piekarski.
Czwartek
9 maja 2019
Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU
Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU to ogólnopolska akcja, która rozpoczęła się w grudniu 2017 roku. Fundacja drogą losowania wybiera szkoły w Polsce, w których zostanie przeprowadzone szkolenie. To już III edycja tego programu, do którego zostało wylosowanych 15 szkól, a my jesteśmy jedną z nich.
Jak deklarują organizatorzy „kształtowanie bezpiecznych zachowań i postaw w sytuacjach zagrożenia, uświadomienie dzieci i młodzieży w zakresie poruszania się w cyberprzestrzeni to główne zagadnienia naszej Akademii, które wzbogacimy atrakcyjnymi formami edukacji, zabaw i przedstawień”.
Zajęcia obejmują 3 strefy : I. – STREFA POMOCY MEDYCZNEJ tu odbywają się zajęcia interaktywne , plastyczne, dzieci brały udział w różnych konkursach.
II.- STREFA BEZPIECZNEGO RUCHU DROGOWEGO a w niej mobline miasteczko, symulator dachowania, rowerowy tor przeszkód i segway, czyli elektryczna deskorolka.
III. – STREFA BEZPIECZNEGO DORASTANIA, która obejmuje cyberprzemoc, wpływ używek na zachowanie i zdrowie. Uczniowie obejrzeli inscenizacje teatralne, które wzbudziły wiele emocji, spotkali się z policjantami. Mieli również okazję sprawdzić, zakładając specjalne alkogogle i narkogogle, wpływ alkoholu i narkotyków na zachowania.
Na pamiątkę tego niecodziennego spotkania każdy uczeń otrzymał gadżety, a szkoła apteczkę podróżną.
Czwartek
9 maja 2019
EKONOMIK I JEGO OFERTA
Decyzja dotycząca wyboru szkoły ponadpodstawowej sięga swoimi skutkami w daleką przyszłość. Wybór odpowiedniego kierunku kształcenia będzie wyznacznikiem sukcesów zawodowych w dorosłym życiu, da uczniom możliwość samorealizacji i zadowolenia. Aby odpowiednio przygotować się do tej decyzji ważne jest aby zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych.
W dniu 5.04.2019 r. uczniowie klasy VIII mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami Zespołu Szkół Ekonomiczno - Handlowych w Żninie. W trakcie spotkania młodzież uzyskała informacje o kierunkach kształcenia i zaletach każdego z prezentowanych zawodów.
Wtorek
7 maja 2019
„Deszcz nagród dla laureatów konkursowych zmagań”
Wielkanocne upominki sprawiły dzisiaj radość uczestnikom dwóch konkursów poprzedzających Święta Wielkanocne.
W holu szkolnym zebrali się laureaci konkursu plastycznego przeznaczonego dla klas I-III zorganizowanego pod hasłem „Zwyczaje Świąt Wielkanocnych”. Wzięło w nim udział 45 uczniów, których prace podziwialiśmy na wystawie szkolnej. Drugą grupę uczniów stanowili laureaci klas IV, którzy wzorowo napisali test z wiedzy o św. Stanisławie Kostce-patronie dzieci i młodzieży. W konkursie powyższym wzięło udział 23 uczniów klas IV. Uczniowie- zwycięzcy konkursów otrzymali z rąk dyrektora Marka Orzechowskiego i wicedyrektor Małgorzaty Kubanek pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe, kalendarze i słodycze.
Za piękny wkład pracy podziękowała też uczniom organizatorka konkursów p. M. Śliwińska.
Piątek
26 kwietnia 2019
SZANOWNI PAŃSTWO
Informuję, że w dniu 26 kwietnia 2019 (piątek) została zawieszona akcja protestacyjna pracowników oświaty.
Zgodnie z kalendarzem szkolnym dni 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja 2019 są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.
W tych dniach w szkole będą odbywały sie dyżury opiekuńcze dla dzieci w godzinach od 7:30 do 13:30. Zajęcia dydaktyczne rozpoczną się od poniedziałku 6 maja 2019 zgodnie z obowiązującym planem lekcji.
Dyrektor szkoły
Marek Orzechowski
Wtorek
16 kwietnia 2019
Konkurs na Palmę Wielkanocną i Kropidło Pałuckie
W niedzielę 14 kwietnia 2019 roku odbyła się procesja ulicami Żnina z palmami i kropidłami z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie do kościoła pw. Św.Floriana.
Po procesji został rozstrzygnięty Konkurs na Palmę Wielkanocną i Kropidło Pałuckie, w którym spośród 35 palm zgłoszonych do konkursu, palma wykonana przez członków kółka regionalnego działającego przy naszej świetlicy zdobyła I miejsce. Uczestnicy kółka : Michalina Adamczyk , Karolina Hutman i Alan Komar nieśli palmę podczas procesji i odebrali dyplom za I miejsce.
Opiekunem kółka regionalnego jest pani Elżbieta Piechowiak.
GRATULUJEMY !
Wtorek
16 kwietnia 2019
PIERWSZY TAKI EGZAMIN - EGZAMIN ÓSMOKLASISTY !
Powodzenia i wysokich wyników życzył uczniom Robert Luchowski Burmistrz Żnina i dyrekcja naszej szkoły.
Czwartek
11 kwietnia 2019
Szanowni Państwo,
informuję, że w dniach 15,16,17 kwietnia 2019 egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony zgodnie z harmonogramem.
Uczniowie klasy ósmej w dniach egzaminów przychodzą do szkoły na godz. 8:15
W tych dniach uczniowie klas I- VII mają dni wolne od nauki szkolnej.
Nastąpiły zmiany miejsc pisania egzaminów dla uczniów :
Poniedziałek godz. 9: 00 – język polski
Uczniowie z sal nr 37 i nr 38 – piszą w sali nr 6Uczniowie z sal nr 39 i nr 34 – piszą w sali nr 39
Uczeń z sali nr 40 – pisze w sali nr 40
Wtorek godz. 9:00 - matematyka
Uczniowie z sal nr 37 i nr 38 – piszą w sali nr 6
Uczniowie z sal nr 39 i nr 34 – piszą w sali nr 39
Uczeń z sali nr 40 – pisze w sali nr 40
Środa godz. 9: 00 – język obcy
Uczniowie z sal nr 37 i nr 38 – piszą w sali nr 6
Pozostali uczniowie bez zmian
Przypominam, że uczniowie muszą posiadać legitymacje szkolne lub inny dowód tożsamości.
Przypominam również o całkowitym zakazie wnoszenia telefonów komórkowych na sale egzaminacyjne.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie
mgr Marek Orzechowski
Poniedziałek
8 kwietnia 2019
Dzień dobry,
W dniu dzisiejszym 08.04.2019 rozpoczyna się w naszej szkole bezterminowy strajk pracowników oświatowy.
Jego organizatorami są Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych.
Informuję o możliwości wystąpienia od tego dnia, aż do odwołania, utrudnień w funkcjonowaniu naszej Szkoły.
Zwracam się do Państwa z prośbą o zapewnienie opieki dzieciom we własnym zakresie w czasie trwania protestu pracowników Szkoły.
Szkoła w czasie strajku będzie otwarta. W miarę możliwości Dyrekcja będzie starała się zapewnić opiekę każdemu dziecku, które przyjdzie do szkoły.
W zaistniałej sytuacji proszę Państwa o wyrozumiałość i uważne śledzenie strony internetowej Szkoły, na której będę zamieszczać informacje na bieżąco.
Marek Orzechowski
Czwartek
4 kwietnia 2019
Szanowni Rodzice
W związku z planowanym od 8 kwietnia 2019 r. ogólnopolskim protestem w placówkach oświatowych,
informujemy o możliwości wystąpienia od tego dnia, aż do odwołania, utrudnień w funkcjonowaniu naszej Szkoły.
Zwracamy się do Państwa z prośbą o zapewnienie opieki dzieciom we własnym zakresie w czasie trwania ewentualnego protestu pracowników Szkoły.
Dyrekcja w miarę możliwości będzie starała się zagwarantować opiekę każdemu dziecku, które pojawi się w placówce, jednak w obecnej chwili nie posiada informacji o ilości strajkujących nauczycieli i nie będzie jej posiadać wcześniej niż w dniu ewentualnego strajku.
O wszelkich decyzjach strajkujących, mających wpływ na dalsze funkcjonowanie Szkoły, w tym przede wszystkim o terminie zakończenia protestu, będziemy informować Państwa na bieżąco.
W zaistniałej sytuacji prosimy Państwa o wyrozumiałość i uważne śledzenie strony internetowej Szkoły, na której będę zamieszczać informacje na bieżąco.
Dyrektor Szkoły
Marek Orzechowski
Uczniowie klasy językowej na scenie!
Uczniowie klasy językowej 4a, w której języka angielskiego uczą panie Rita Bigoszewska i Dorota Nowak, przedstawiła kolejny z owoców swojej wytężonej pracy jakim było przedstawienie „Snow White and the Seven Dwarfs”. Piątego kwietnia uczniowie zaprezentowali swoją angielszczyznę i talenty aktorskie w na scenie Żnińskiego Domu Kultury. Towarzyszył im chór pod batutą pani Beaty Różańskiej. Jeżeli nie mogliście obejrzeć tego wydarzeni na żywo albo chcielibyście przeżyć te emocje na nowo, zachęcamy do wejścia w poniższy link.
Zapraszamy również do GALERII
Środa
3 kwietnia 2019
Dzisiaj odwiedził naszą szkołę Teatr Objazdowy ,, Pomarańczowy Cylinder” z Torunia, ze spektaklem pt. "Profesorek Wodorek
w Kosmosie”, który obejrzeli uczniowie klas 1-3. W spektaklu występowało dwóch aktorów, kukiełki i pacynki.
Profesorek Wodorek wyruszył wspólnie z dziećmi w podróż pełną przygód po nieznanych zakątkach wszechświata. Tematyka spektaklu była szeroka : segregacja śmieci, utrzymywanie porządku w swoim otoczeniu, numer alarmowy 112, uzależnienie od niezdrowej żywności i właściwe odżywianie się. Dzieci w spektaklu tworzyły ekipę ratunkową i pomagały ratować świat przed wirusami i bakteriami. Bohaterami spektaklu byli mieszkańcy planety śmieciuchów, Robot Śrubot oraz Książe Rupert z planety Kumkurumkum. Całość była okraszona olbrzymią dawką dobrego humoru i pozytywnej energii.
Środa
3 kwietnia 2019
Wyniki konkursu plastycznego dla uczniów klas I-III
„Zwyczaje Świąt Wielkanocnych”
Kategoria:
1)Prace przestrzenne
I miejsca (równorzędnie)
Helena Smorowska kl. Ia, Natalia Ćwiklińska kl. IIb, Dominika Kilińska kl. IIb, Julia Pochylska kl. Ib, Miłosz Olejnik kl. Ia
2) Prace płaskie
I miejsce
Magdalena Nowak kl. Ic, Amelia Błochowiak kl. IIc, Tymoteusz Ślęzak kl. Ib, Mateusz Chmielewski kl. IIc
II miejsce
Amelia Kokocha kl. Ib, Nadia Pawlak kl. Ia, Zuzanna Kokocha kl. II
III miejsce
Julia Kaczmarek kl. Ib, Lucyna Mrozek kl. Ia, Gabriela Świtała kl. IIb, Antonina Kurek kl. Ib, Agata Hutek kl. Ib
Wyróżnienia otrzymali:
Igor Łuczka kl. Ib, Aleksandra Pilarska kl. IIb, Alan Pochylski kl. Ib, Anastazja Domagała kl. IIb, Maja Gregorczyk kl. IIb, Emil Speier kl. II b, Alicja Łukomska kl. IIa, Oliwia Ślipek kl. Ib, Weronika Łochowicz kl. IIIa, Justyna Walczak kl. IIc, Amelia Pochylska kl. IIc,
Julia Kempna kl. III a.
Środa
3 kwietnia 2019
Światowy Dzień Ziemi
W Dniu Ziemi prowadzone są najróżniejsze akcje mające na celu ukształtowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Każdego roku bezpowrotnie tracimy coraz większą część bogactwa świata przyrodniczego. Przez ostatnie 150 lat tempo wymierania ssaków i ptaków zwiększyło się czterokrotnie. Doszło do przyspieszenia naturalnego tempa wymierania gatunków i związane jest to z bezpośrednim lub pośrednim działaniem człowieka. Jeszcze inne gatunki wymierają z powodu zmian klimatycznych. Wszystkie te czynniki razem wzięte, jak też kłusownictwo, wdrożenie obcych gatunków, zmiany areału występowania czy pojawienie się egzotycznych zwierząt i pasożytów doprowadzają do zmniejszenia populacji niektórych gatunków. Z tych i wielu innych powodów w niektórych miejscach zagrożony wymarciem są takie zwierzęta jak rysie, wilki, pandy, morświny, niedźwiedzie, foki, pantery,
nosorożce i wiele innych.Chcąc zaakcentować udział w tej ogólnoświatowej kampani nasi uczniowie z klas IV-VIII przygotowali albumy na temat ZAGROŻONY GATUNKÓW. Organizatorzy postanowili nagrodzić klasy, które wykazały się największym wkładem pracy, pomysłowością, załączonymi własnymi rysunkami i origami oraz estetyką wykonania. Komisja konkursowa przyznała I miejsce klasie Vb , która wykonała album o lemurze bambusowym i tym samym w nagrodę otrzyma "dzień bez pytania". Dwa kolejne miejsca zajęła klasa IV a - (foka szara) i klasa IV b - (nosorożec). Gratulujemy wszystkim zaangażowanym uczniom
i serdecznie dziękujemy. Wystawę prac można oglądać w holu szkoły.
Środa
3 kwietnia 2019
Środa
27 marca 2019
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
Uczniowie klas I-III obejrzeli przedstawienie kukiełkowe przygotowane przez
uczennice z klasy 7B w bibliotece szkolnej.
Środa
27 marca 2019
Klasa językowa IVa nakręciła film promujący Polskę, Żnin oraz naszą szkołę. Film ukazał się na platformie e-twinning, aby partnerzy, z którymi współpracujemy mogli na odległość podziwiać walory naszego kraju. Z niecierpliwością czekamy na filmy przygotowane przez uczniów z Macedonii, Rumunii, Turcji, Niemiec, Portugalii, Włoch i Słowacji. Jeżeli macie ochotę obejrzeć nasze dzieło, wejdźcie w poniższy link.
Środa
27 marca 2019
Tegoroczny AVANS - Powiatowy Konkurs Piosenki
- był rekordowy pod względem liczby występujących wokalistów. Usłyszeliśmy 67 piosenek. Nasza szkołę reprezentował 7 wokalistek przygotowanych przez p. Beatę Różańską. WSZYSTKIE zaprezentowały się wspaniale.
Sukces odniosła Agnieszka Walczak, która zajęła II miejsce w kategorii klas VII - VIII i III gimnazjum.
Agnieszka otrzymała także awans do konkursu wojewódzkiego, który odbędzie się 13 kwietnia.
GRATULACJE dla wszystkich rozśpiewanych dziewcząt!
więcej zdjęć na malowane i śpiewane
Piątek
22 marca 2019
SPOTKANIE Z BANKOWCEM
W dniu 22.03.2019 r. w ramach projektu Bakcyl odbyło się spotkanie uczniów klasy ósmej z przedstawicielem Banku Spółdzielczego w Żninie panią Marią Starczewską. Spotkanie wprowadziło młodych ludzi w świat codziennych finansów, tak aby potrafili wykorzystać dla siebie odpowiednie usługi finansowe na starcie w dorosłość oraz zabezpieczyć swoje potrzeby na przyszłość. Młodzież została zapoznana również z wymaganiami i oczekiwaniami banków wobec swoich przyszłych pracowników.
W ramach spotkania odbyły się następujące lekcje:
· Twoje pieniądze
· Od oszczędzania do inwestowania
Czwartek
21 marca 2019
WIOSNO, WIOSNO ! ACH ! TO TY !!!
Radosne powitanie WIOSNY rozpoczęliśmy w naszej szkole proekologicznym krokiem. W trosce o środowisko i czyste powietrze najstarsi uczniowie, czyli klasa VIII a z wychowawczynią panią Beatą Różańską, posadzili nowe drzewka na terenie boiska szkolnego. Każda maleńka choineczka otrzymała imię od swojego opiekuna, który teraz będzie o nią dbał i ją pielęgnował do końca roku szkolnego. A w nowym roku kolejni najstarsi uczniowie będą się opiekowali roślinkami.
Pomysłodawczyniami akcji są dwie panie Ewy Kowalczyk, pracujące w naszej szkole, które pozyskały drzewka od tajemniczego sponsora,chcącego pozostać anonimowym. DZIĘKUJEMY BARDZO !!!
Jak nakazuje tradycja, nasi najmłodsi uczniowie uroczyście pożegnali zimę i bardzo radośnie powitali wiosnę . Zobaczcie tutaj!
Czwartek
21 marca 2019
Czwartek
21 marca 2019
„Gość z Jamajki w naszej szkole”
W środę 20 marca w naszej szkole witaliśmy niezwykłego gościa – Michelle Robinson – lekarkę misjonarkę z Jamajki. Pani Michelle przyjechała do nas w towarzystwie księdza Franciszka Jabłońskiego, kapłana od wielu lat opiekującego się dziełami misyjnymi w naszej diecezji.
Działalność misyjna nie jest nam obca bo od 20 lat w naszej szkole działa „Ognisko Misyjne”. Na wizytę misjonarki czekali więc aktywni członkowie koła misyjnego oraz klasa językowa (j. angielskiego IV a) prowadzona przez panie – Dorotę Nowak i p. Ritę Bigoszewską. Dzieci powitały gości wiązankami kwiatów. Spotkanie rozpoczęło się pokazem o Jamajce przygotowanym przez p. Patrycję Rossę-Domagałę. W prezentacji pokazano m.in. zdjęcie misjonarza ks. Mariana Zalewskiego, który gościł w naszej szkole w styczniu 2015 r. a obecnie pracuje na Jamajce i jest proboszczem parafii doktor Robinson.
Po prezentacji głos zabrał nasz gość pani Michelle. Lekarka w języku angielskim opowiedziała o swojej pracy na Jamajce. Naszą tłumaczką była p. Dorota Nowak. Przyszła też kolej na zadawanie pytań - były naprawdę dociekliwe. Nasz gość p. Michelle chętnie na nie odpowiedziała.
Na zakończenie pozowaliśmy do wspólnej fotografii a delegacja uczniów wręczyła gościom naszej szkoły wykonane przez siebie laurki. Dyrektor szkoły p . Marek Orzechowski podziękował gościom za wizytę oraz katechetom działającym na rzecz misji.
Spotkanie przygotowały p .Maria Śliwińska, p. Dorota Nowak i p. Patrycja Rossa- Domagała.
Środa
13 marca
Poniedziałek
11 marca 2019
SZKOŁA PODSTAWOWA I CO DALEJ?
Decyzja o tym, jak, czego i gdzie się uczyć to jedna z najważniejszych spraw, jakie ma na głowie każdy przyszły absolwent szkoły podstawowej .
8 marca 2019 r. uczniowie 8 klasy mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie. Była to doskonała okazja aby zapoznać się z oferowanymi przez tą placówkę kierunkami kształcenia i porozmawiać z nauczycielami oraz uczniami. Spotkanie to na pewno pomogło w rozważaniach na temat własnych zainteresowań i wyboru dalszej drogi edukacyjnej.
Piątek
8 marca
Dzień Kobiet w naszej szkole ....
Najpierw uczniowie klasy I c i II c, pod bacznym okiem wychowawczyń pani Marii Dorszewskiej i pani Joanny Karamol, przygotowali w prezencie dla wszystkich Pań i dziewczynek z naszej szkoły piękny apel z wierszami, piosenkami i szalonymi układami tanecznymi. Małe tancerki ubrane w czarno-czerwone stroje zatańczyły w rytm latynowskiej muzyki. Chłopcy wychwalali zalety wszystkich kobiet. A na koniec, aby podkreślić, jak ważna jest kobieta w życiu małego mężczyzny, wręczyli każdej pani piękną różę.
W samo południe panie w naszej szkole obejrzały apel zaprezentowany przez uczniów klas IVa i IVb, który został przygotowany przy wsparciu wychowawców panów Marcina Szarego i Dawida Boguckiego. Oprawę muzyczną dostarczył nasz niezawodny chór szkolny pod dyrygenturą pani Beaty Różańskiej.
Na apelu gościliśmy panią Halinę Rosiak - Kozłowską - Zastępcę Burmistza Żnina, która w imieniu wszystkich kobiet dużych i małych podziękowała za życzenia i kwiaty.
Czwartek
7 marca 2019
Premiera kina w bibliotece szkolnej….
„Biuro detektywistyczne Lassiego i Mai” przygody nastoletnich detektywów, którzy pomagają rozwiązać zagadkę zaginionych obrazów, wszystkie tropy prowadzą do …. MUMII. … kTO JEST PRZESTĘPCĄ ??? Z zapartym tchem oglądaliśmy przygody.
Kino w bibliotece jest bardzo małe, więc ten, kto pierwszy zdobył bezpłatny bilet mógł wziąć udział w seansie.
A jak było ? Zajrzyjcie na bloga ( KLIK)
Czwartek
7 marca 2019
Europejski Dzień Logopedy
Z okazji obchodzonego 6 marca Europejskiego Dnia Logopedy w Szkole Podstawowej nr 1 w Żninie gabinet logopedyczny został otwarty dla wszystkich dzieci. Zaproszeni mogli uczestniczyć w grach i zabawach logopedycznych. Uczniowie mieli możliwość wykonania zabawek do ćwiczeń oddechowych i pracy plastycznej oddechem. Mogli także zagrać w planszowe i komputerowe gry logopedyczne. Dzieci ćwiczyły oddech z dmuchajką oraz robiły gimnastykę buzi i języka.
W gablotach obok gabinetu logopedycznego urządzona została galeria małego artysty, w której wystawione zostały prace wykonane przez dzieci częściowo na zajęciach logopedycznych w gabinecie, a częściowo w domu. Wszyscy autorzy prac zostali nagrodzeni.
Dzieci zostały zaproszone do udziału w kolejnej edycji Europejskiego Dnia Logopedy za rok.
Czwartek
7 marca 2019
KONKURS O SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM
ETAP GMINNY
Gminny etap konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym odbył się w tym roku w naszej szkole. Do potyczek umysłowych przystąpiło pięć zespołów reprezentujących szkoły : Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bożejewicach, dwa zespoły Szkoły Podstawowej nr 5 , Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Podstawowa nr 1.
Komisja konkursowa, której przewodniczyła Halina Rosiak- Kozłowska - Zastępca Burmistrza Żnina czuwała nad prawidłowym przebiegiem konkursu.
Po zapoznaniu uczestników z regulaminem konkursu przez Jacka Świtałę – dyrektora Samorządowego Centrum Usług Wspólnych uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadań konkursowych.
III miejsce zajął zespół Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bożejewicach,
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 w Żninie,
a zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie i to oni będą reprezentowali Gminę Żnin w potyczkach powiatowych konkursu.
Zwycięzcom nagrody wręczył Robert Luchowski - Burmistrz Żnina
Naszą szkołę reprezentowali Magdalena Kaizer, Szymon Jankowski i Jędrzej Stefaniak. Uczniów przygotował pan Mirosław Pilarski
SAMORZĄD SZKOLNY ZAPRASZA DO OBEJRZENIA FOTOGRAFICZNYCH WSPOMNIEŃ Z WALENTYNEK
I SZKOLNEGO BALU.
Piątek
22 lutego 2019
W Barcinie odbyły się szachowe mistrzostwa powiatu w szachach. Turniej został rozegrany w dwóch
grupach wiekowych, klas 1-5 i 6-8 i III gimnazjum. W kategorii młodszej chłopców wystartowało
33 zawodników. Zwyciężył Dominik Bauza z SP nr 2, nasi zawodnicy uzyskali następujące lokaty:
Kacper Rymer-7, Antoni Prosianowski -11,Olgierd Pawłowski -14, Jan Chełminiak -18.
W kategorii młodszej dziewcząt sukces odniosła nasza koleżanka, Klara Chełminiak,
która zajęła III miejsce, na zdjęciu pierwsza od lewej. Zawody wygrała Marcelina Brelińska.
Czwartek
21 lutego 2019
Mistrzynie Powiatu
w mini koszykówce dziewcząt klas szóstych.
Środa
20 lutego 2019
Widzę - Umiem - Reaguję
W miniony poniedziałek uczniowie klas I-III spotkali sie z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, słuzby zdrowia, którzy przedstawili założenia programu WUR, którego II edycję właśnie rozpoczynamy. Celem programu jest wykształcenie u dzieci prawidłowych mechanizmów obronnych, nawyków w trakcie niebezpiecznych sytuacji czy zdarzeń. Uczniowie poznają podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, nabiorą pewności siebie w trakcie wzywania pomocy. Realizacja programu będzie trwała do czerwca 2019 roku i zakończy się wspólnym piknikiem. Będą odbywały sie spotkania tematyczne dotyczace bezpieczeństwa na ulicy, zagrożenia pożarem, udzielania pierwszej pomocy, przykrego spotkania ze wściekłym zwierzęciem. Uczniowie dowiedzą się jak należy zachować bezpieczeństwo na wycieczce, podczas wakacji czy wędrując po Internecie.
Pierwsze spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów z przedstawicielami prawa, straży i pomocy medycznej. Przebiegało w miłej atmosferze tym bardziej, że gościł u nas doskonale znany dzieciom Polfinek.
Piątek
15 lutego 2019
Nowy projekt klasy językowej nabiera rozpędu!
Zapoczątkowany przez nas projekt „My favourite fairy tale” („Moja ulubiona bajka”) cieszy się ogromnym powodzeniem wśród szkół z innych krajów. Obecnie współpracujemy już z 18 nauczycielami z takich krajów jak: Macedonia, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Turcja i Włochy, ale z każdym tygodniem przybywa chętnych, którzy chcą do nas dołączyć. Każda szkoła wybiera bajkę, którą przedstawia na scenie w języku angielskim i zamieszcza na platformie eTwinning jej nagranie, aby wszystkie szkoły partnerskie mogły je obejrzeć. Nasza szkoła wybrała „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków”. Kilkoro naszych partnerów już zdradziło tytuły swych ulubionych bajek. Obejrzymy między innymi takie bajki jak: „Kopciuszek”, „Koc”, „Muzykanci z Bremy”, Alicja w krainie czarów”, „Mały książę”, „Trzy małe świnki”, „Wilk i siedem małych kóz” oraz „Czerwony kapturek”. Pozostałe tytuły przedstawień są jeszcze dla nas tajemnicą i czekamy z niecierpliwością na ich ogłoszenie. Nasz międzynarodowy projekt nie ogranicza się oczywiście tylko do samego przedstawienia. Zawiera również kilka innych ciekawych aspektów, między innymi projektowanie logo projektu, przedstawianie języka ojczystego i elementów kultury naszego kraju innym. Jest to dla nas nie tylko wspaniała przygoda, wyzwanie, ale również odpowiedzialność, aby jak najgodniej reprezentować naszą szkołę na arenie międzynarodowej! Trzymajcie za nas kciuki. Na Facebooku naszej strony możecie obejrzeć filmik, na którym przedstawiamy siebie i tytuł naszej ulubionej bajki naszym przyjaciołom z innych krajów.
Piątek
8 lutego 2019
Ach, cóż to był za bal
Dzisiaj od samego rana po szkole biegały księżniczki, królewny, czarownice. Za nimi podążali policjanci, rycerze, królewicze, smoki i potwory. Na szczęście wszyscy byli w doskonałych humorach, bo to nastał tradycyjny czas balu dla uczniów klas I-III. Jak się bawili ?
Zajrzyjcie do GALERII
Poniedziałek
4 lutego 2019
Szkolne Koło Wolontariatu Bez Granic gościło w progach naszej szkoły podopiecznych Centrum Pomocy Rodzinie i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żninie. Więcej TUTAJ
Klasa językowa głodna kolejnych międzynarodowych wyzwań!!!
„Write Your Story” - pierwszy projekt międzynarodowy zmotywował klasę IVa do kolejnych wyzwań na platformie eTwinning. Właśnie powstał następny, jeszcze ciekawszy projekt, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem szkół z innych krajów. Sześć szkół z Portugalii, Turcji, Rumunii i Niemiec już przyjęliśmy do grona naszych partnerów, a to dopiero początek. Z pewnością powiadomimy was wkrótce o efektach naszej wytężonej pracy!
Wtorek
29 stycznia 2019
Międzynarodowy projekt eTwinning klasy językowej
Projekt eTwinning „Write Your Story” (Napiszcie swoje opowiadanie), w którym wzięła udział klasa językowa, powstał we współpracy nauczycieli
i uczniów ze szkół z Turcji, Hiszpanii i Macedonii dzięki nowoczesnej technologii komunikacyjnej oferowanej przez ten właśnie program.
Opowiadanie uczniów klasy IVa nosi tytuł „The Beauty” (Piękność) i zawiera ważny morał, że pozory mylą. Dzieci przedstawiły swoją twórczość
w formie zdjęć i nagrania video swoim rówieśnikom z wyżej wymienionych krajów. Poznali również prace swoich nowych kolegów.
Kontakt z mieszkańcami innych krajów był dla nich niezwykle ciekawym doświadczeniem i nie mogą się doczekać kolejnych takich wyzwań. Dzieci zdobywają umiejętność porozumienia się ponad podziałami kulturowymi, która stopniowo staje się koniecznością. Forma projektu daje wiele korzyści uczniom poprzez wspieranie rozwoju wszystkich kompetencji kluczowych.
15 stycznia 2019
W miniony piątek oddaliśmy hołd Tym, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.
To właśnie 11 stycznia 2019 roku minęło 100 lat od bohaterskich walk zrywu wielkopolskiego. Mieszkańcy Żnina i okolic mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w rekonstrukcji poznańskich wydarzeń.. Z balkonu Hotelu Bazar przemówił do zebranych sam mistrz Paderewski, a później odtworzono fragmenty walk, które miały miejsce w styczniu 1919 r. w naszym mieście, w wyniku których powstańcy zdobyli żniński Magistrat.
W kościele Św. Floriana podczas uroczystej mszy świętej w intencji powstańców wilekopolskich został poświęcony nowy sztadar naszej szkoły.
Z towarzyszeniem orkiestry wojskowej uczestnicy obchodów przeszli na boisko naszej szkoły, gdzie pod obeliskiem zostały złożone wiązanki kwiatów.
W sali gimnastycznej naszej szkoły odbył sie dalszy ciąg obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, gdzie uczniowie zaprazentowali program artystyczny, który przygotowali pod kierunkiem nauczycieli : Katarzyny Daszkowskiej, Kaliny Kończal i Marcina Szarego. Oprawę muzyczną przygotowały dwa chóry : szkolny i Chór Moniuszko pod batutą dyrygentki Beaty Różańskiej. Podczas części oficjalnej zostały wręczone odznaczenia i medale oraz regionalne pamiątki. Dyrektor szkoły Marek Orzechowski zaprezentował nowy sztandar, którego głównym sponsorem jest firma NOVAGO.
Zdjęcia wykonała firma MAWI
7 stycznia 2019
Dzieci – dzieciom misji
6 stycznia – w uroczystość Trzech Króli uczniowie naszej szkoły tradycyjnie wystawili jasełka misyjne. W przedstawieniu w kościele św. Floriana wystąpiła 65 osobowa grupa barwnie przebranych dzieci. Bohaterami tego dnia byli królowie – Olgierd Pawłowski z klasy IV b, Patryk Kozłowski i Kacper Grzegorek (oboje z klasy II a). Jasełka połączone były z kwestą na rzecz dzieci z Rwandy i Burundi – zebraliśmy 1560 zł. Nad dziećmi czuwały katechetki p. Maria Śliwińska i p. Małgorzata Rynarzewska.O piękną kolędową oprawę zadbała p. Beata Różańska z chórem naszej szkoły.
Piątek
19 grudnia 2018
„JASEŁKA MISYJNE”
Jak każdego roku „Ognisko Misyjne” naszej szkoły przygotowało Jasełka. Wśród przebranych dzieci byli tradycyjnie aniołowie, pasterze, trzej królowie i dodatkowo przybysze z dalekich państw świata. Barwna grupa przebranych uczniów przypomniała uczniom, że Jezus narodził się dla wszystkich ludzi świata. Maryję odegrała Laura Błażejczak z kl. II a, a świętego Józefa – Maksymilian Reiter z kl. IV a. W tym roku nasze Jasełka odbyły się w Domu Kultury gdzie mogli zobaczyć je zarówno uczniowie klas I – VII jak i nasi nauczyciele. Nad występem naszych artystów czuwały pani Maria Śliwińska i pani Małgorzata Rynarzewska. Piękne kolędy grał chór szkolny pod dyrekcją pani Beaty Różańskiej. Po części artystycznej rozdano nagrody – laureatom konkursu wiedzy „Jaka to kolęda?”. W konkursie wzięło udział 37 uczniów z klas IV. Dyrekcja szkoły wraz z panią Marią Śliwińską - organizatorką konkursu pogratulowali uczniom znajomości kolęd wręczając piękne nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Wyniki konkursu :
I miejsce II miejsce III miejsce
Maria Świtała IVc Anna Smorowska IVc Maksymilian Reiter IVa Amelia Królak IVc Kinga Janowska IVb
Piątek
21 grudnia 2018
„Kolędnicy” – pracownikom naszej szkoły
Zgromadzonych na spotkaniu pracowników i emerytów naszej szkoły odwiedzili kolędnicy. Grupa uczniów z klas II-V przedstawiła krótkie świąteczne przedstawienie śpiewając kolędy.
Widzowie podziwiali przebranych barwnie aktorów, a znaleźli się wśród nich: Maryja z Józefem, Herod z doradcą, turoń, gwiazdor, diabły, aniołowie, trzej królowie i budząca grozę śmierć z kosą w ręce…
Grupę przygotowała p. Maria Śliwińska z pomocą p. Małgorzaty Rynarzewskiej.
Pięknie na gitarach grały i śpiew grupy prowadziły p. Kalina Kończal i p. Katarzyna Daszkowska. Gospodarz wigilijnego spotkania - dyrektor szkoły p. Marek Orzechowski podziękował dzieciom za radosny występ i wręczył słodkie upominki.
Piątek
21 grudnia 2018
Piątek
21 grudnia 2018
Kasa Stefczyka w Żninie zaprosiła naszych najmłodszych uczniów do konkursu plastycznego pt.” Mój wymarzony prezent”.Forma pracy była dowolna, więc powstało wiele bardzo ciekawych prac rysowanych, malowanych, wyklejanych, a nawet przestrzennych w formie m.in. czołgu. Można je podziwiać w siedzibie banku. Autorzy tych prac : Miłosz Olejnik, Oliwia Ślipek, Kacper Napieralski zajęli I miejsce w konkursie. Wśród pozostałych prac nagrodzono : Klasa Ia : Nadia Pawlak, Rafał Augustyniak, Kornelia Spurka, klasa Ib : Tymon Ślęzak, Franciszek Tutka, Marcel Machowski, klasa Ic : Amelia Szachta, Adam Flejter, Sandra Marciniak, IIb : Natalia Ćwiklińska, Maja Grzegorczyk, Dominika Kilińska, IIc : Helena Kowalczyk, Justyna Walczak, Amelia Pochylska.
Wyróżnienia otrzymali : Małgosia Świtała, Amanda Hutman, Ksawery Reiter, Julia Pochylska, Igor Łuczka, Klaudia Pawlak, Zofia Lewandowska, Maksymilian Kowalik, Ksawery Kos, Magdalena Nowak, Gabriela Świtała, Natalia Wojdyga, Antoni Szulc, Wiktoria Szmelter.Koordynatorem w szkole była pani Anna Majewska – Gebler, a nagrody podczas szkolnych jasełek wręczyła przedstawicielka Kasy Stefczyka pani Marika Pawlicka.
Środa
19 grudnia 2018
Christmas crackers – wystrzałowe niespodzianki klasy językowej!
Chcąc poczuć klimat Świąt Bożego Narodzenia w Zjednoczonym Królestwie uczniowie wykonywali dla siebie Christmas Crackers - zapakowane w ozdobny papier do pakowania prezentów zagadkowe przedmioty w kształcie przypominającym duże cukierki.
Christmas crackers otwierane były z trzaskiem poprzez jednoczesne pociągnięcie za oba końce, zgodnie ze zwyczajem przez dwie osoby, a z wnętrza wyskakiwały niespodzianki :) Tradycyjnie każdy znalazł w nim papierową koronę, drobną niespodziankę, słodycze i żarcik świąteczny. Dopełnieniem świątecznej atmosfery były piosenki świąteczne.
Wtorek
18 grudnia 2018
Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż . . .
Jak co roku o tej porze wszyscy, wszystkim składają życzenia. Gwiazdor ma bardzo dużo pracy. Dnia 17.12.2018 r. my mali pomocnicy z klasy II b pod opieką pani Haliny i pani Barbary wyszliśmy na ulice miasta, aby w imieniu Gwiazdora i swoim złożyć mieszkańcom Żnina życzenia i wręczyć przechodniom małe, „słodkie” upominki.
Mieszkańcy z uśmiechem i radością dziękowali za życzenia, a nam było bardzo miło. Zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
Poniedziałek
17 grudnia 2018
Do naszych serc do wszystkich serc uśpionych
Dziś zabrzmial dzwon ,już człowiek obudzony.
Bo nadszedł czas i dziecię się zrodziło.
A razem z Nim, maleńka przyszła miłość.
Dziś zabrzmial dzwon ,już człowiek obudzony.
Bo nadszedł czas i dziecię się zrodziło.
A razem z Nim, maleńka przyszła miłość.
To już po raz czwarty uczniowie i ich rodzice obdarowują potrzebujących. Tym razem paczki trafią do osób starszych, samotnych, często schorowanych. To nasza szkolna szlachetna paczka przygotowywana wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Żninie.
Koordynatorem akcji jest jak każdego roku pani Anna Majewska-Gebler, która każdej klasie podała imię osoby, dla której uczniowie mieli przygotować niespodziankę. W każdej paczce oprócz gwiazdkowych prezentów są z serca płynące życzenia. Dzisiaj w samo południe pani Maria Bursztyńska dyrektor MOS odebrała piękne popakowane dary, które bezpośrednio ze szkoły trafią do Seniorów.
Dziękujemy Wam uczniowie i Waszym rodzicom za Waszą wrażliwość, empatię i chęć pomocy bliźniemu. Bez Was nie byłoby to możliwe.
My również dzisiaj zostaliśmy obdarowani. Szkoła otrzymała z rąk Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie st. bryg. mgr inż. Grzegorza Rutkowskiego piękny kalendarz
17 grudnia 2018
Z okazji obchodzonego Roku Świętego Stanisława Kostki uczniowie klas V i VI wzięli udział w konkursie wiedzy: „Święty Stanisław Kostka. Dla Boga i Ojczyzny”. Konkurs odbył się 30 listopada i zgromadził 26 uczestników. W piątek 14 grudnia laureaci konkursu otrzymali z rąk p. dyrektor Małgorzaty Kubanek dyplomy oraz nagrody. Konkurs zorganizowały s. Elżbieta Grzyb i Małgorzata Rynarzewska.
Zwyciężyli :
I miejsce :Antoni Prosianowski kl. V b; II miejsce :Zuzanna Kubicka kl. V b, Gabriel Malak kl. VI a; III miejsce :Dominika Konieczna kl. VI b, Zuzanna Lach kl. VI b.
Wyróżnienia : Karolina Hutman kl. V b, Kacper Rymer kl. V a, Dominik Kusior kl. V a.
Środa
12 grudnia 2018
WYSTAWA „jednego obrazu”
Niecodziennie zdarza się, aby być tak blisko prawdziwego dzieła malarskiego. Wspaniały obraz autorstwa Izabeli Rudzkiej, bo o nim mowa, podziwiali dzisiaj uczniowie naszej szkoły.Co więcej mogli go dotknąć, czego nie można robić w muzeum.
Pani Izabela Rudzka pracuje na stanowisku profesora na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest malarką , kuratorem, projektantką, autorką licznych projektów artystycznych.
Obraz, który nam zaprezentowała stanowi integralną część autorskiego projektu łączącego historię z malarstwem
„Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii”. W ten sposób powstało sześć obrazów z wybranych miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim jako twórcze upamiętnienie setnej rocznicy wybuchu Powstania i odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w krótkim spotkaniu z autorka pracy, która przybliżyła im ideę powstania projektu oraz nowatorską technikę malarstwa strukturalnego, zabiegów optycznych, transparentności w połączeniu z fotografią i technikami graffiti, które wykorzystywała podczas swojej pracy. Podczas realizacji projektu wspomagała się fotografią muzealną i współczesną.
Wystawy „jednego obrazu”są zorganizowane w: Anastazewie, Nowym Kramsku, Poznaniu-Ławicy, Rawiczu, Zdziechowie i Żninie.
Wtorek
11 grudnia 2018
W poniedziałek, 10 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty chemiczne organizowane w ramach programu „Chemia w małej skali”. Pani Beata Ziółkowska – Naliwajska zaprosiła do nas chemików z Centrum Chemii w małej skali z Torunia. Udział w pokazach nich wzięli uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych.
Po omówieniu zasad bezpieczeństwa w pracowni chemicznej otrzymaliśmy odczynniki oraz wszystkie pomoce potrzebne do wykonania wielu ciekawych doświadczeń. Wszyscy uczniowie byli wyjątkowo zaciekawieni i zaintrygowani tym, co widzieli. Mogliśmy sami przekonać się, jak naprawdę reagują ze sobą pierwiastki i związki chemiczne, o których uczyliśmy się na lekcjach chemii. Okazało się, że magnez naprawdę spala się wyjątkowo jasnym płomieniem. Nauczyliśmy się jak zrobić prowizoryczne, domowe fajerwerki. Po wykonaniu wszystkich doświadczeń młodzi chemicy zostali zaproszeni do sali gimnastycznej, gdzie zaprezentowano najbardziej spektakularne doświadczenia. Mogliśmy zobaczyć nawet jak naszym szkolnym kolegom „płoną ręce” niesamowitym, zielonym płomieniem. Wszyscy byli bardzo zainteresowani warsztatami i czekamy na następne spotkanie. Tekst: Olga Koszutowska.
Poniedziałek
10 grudnia 2018
Od wizyty Mikołaja w naszej szkole minęły już dwa dni. Pamiętacie jak było wesoło? Przypomnienie znajdziecie TUTAJ
Jędrzej Stefaniak zwyciężył w VIII Mikołajkowym Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Więcej informacji TUTAJ
Piątek
7 grudnia 2018
„Święty Mikołaj w naszej szkole”
W czwartek 6.XII. grupa uczniów z klasy II b i IV a zaprosiła swoje koleżanki i kolegów z klas I-III na spotkanie ze świętym Mikołajem. Spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej, gdzie delegacja występujących uczniów zapowiedziała film przybliżający życie świętego patrona dzieci. Widzowie z zaciekawieniem obejrzeli film o świętym Mikołaju.
Po projekcji filmu aniołowie i elfy wierszami i śpiewem wprowadzili św. Mikołaja na salę. Postać patrona dzieci zagrał Filip Tafelski z kl. IV a. Razem z dyrektorką szkoły p. Małgorzatą Kubanek św. Mikołaj rozdał dyplomy i prezenty dzieciom – laureatom konkursu plastycznego „Święty Mikołaj kocha wszystkie dzieci”. W konkursie wzięło udział 54 uczniów z klas I-III, których prace można podziwiać na wystawie w holu szkoły.
Konkurs i spotkanie ze św. Mikołajem przygotowała na „Ognisku Misyjnym” p. Maria Śliwińska, o oprawę techniczną zadbał p. Marcin Nowak. Dekorację sali pomogły przygotować p. Małgorzata Rynarzewska i p. Joanna Karamol.
Laureaci konkursu "Święty Mikołaj kocha wszystkie dzieci : I miejsce : Rafał Augustyniak kl. I a;Ksawery Reiter kl. I a;
Antoni Szulc kl. II b; Amadeusz Zamiar kl. I b. II miejsce : Zuzanna Kokocha kl. II a; Miłosz Olejnik kl. I a;
Amelia Szachta kl. I c; Oliwia Ślipek kl. I b. III miejsce: Agata Hutek kl. I b; Sandra Marciniak kl. I c; Julia Pochylska kl. I b;
Emil Speier-Ciesielski kl. II b; Gabriela Świtała kl. II b.
Wyróżnieni: Alan Pochylski kl. I b, Weronika Loferska kl. III a, Maja Zwolenkiewicz kl. II c, Helena Kowalczyk kl. II c, Małgorzata Świtała kl. I a, Natalia Ćwiklińska kl. II b, Nikola Łuczak kl. III a, Justyna Walczak kl. II c, Agata Andrzejewska kl. II c, Mateusz Chmielewski kl. II c, Nikola Wojciechowska kl. I a, Kornelia Spurka kl. I a, Maja Kołodziejska kl. I a, Tymoteusz Ślęzak kl. I b, Agata Prosianowska kl. I b.
Skład komisji sprawdzającej prace: p. Dyrektor Małgorzata Kubanek, p. Anna Majewska-Gebler, p. Małgorzata Kuliczkowska, p. Małgorzata Rynarzewska, p. Maria Śliwińska.
Piątek
7 grudnia 2018
MIKOŁAJKOWE DEBIUTY
W VIII Powiatowym Konkursie Piosenki "Mikołajkowe debiuty" naszą szkołę reprezentowało 5 wokalistek.
Trzy z nich odniosły sukces. I miejsce zajęła Agnieszka Walczak (VIIIa) pierwsza z prawej
II miejsce Urszula Naliwajska (VIb), a wyróżnienie zdobyła Małgosia Świtała (Ia) . Również na wysokim poziomie zaprezentowały się Laura Błażejczak (IIa) i Hanna Piasecka (IVa) .Do konkursu przystąpiło 47. wokalistów. Uczennice przygotowała p. Beata Różańska.
Na świętego Andrzeja, błyska pannom nadzieja
W miniony piątek z biblioteki szkolnej zniknęły wszystkie książki, a ona sama zmieniła się w "gabinet wróżb". Dlaczego? Powód jest prosty ! By tradycji stało się zadość uczniowie
i nauczyciele mogli zapoznać się ze starymi wróżbami, które zawsze były obecne w tradycji polskiej. Kiedyś był to wieczór przeznaczony tylko dla panien, bo w wigilę imienin św. Andrzeja różne przedmioty mogły pokazć jaka przyszłość jest przed dziewczyną. Oczywiście wówczas najważniejszym pytaniem było kiedy ? wyjdzie za mąż i która ze zgromadzonych panien zmieni stan cywilny jako pierwsza. Później do tych wróżb doszły inne, często zaczerpniete z innych kultur. A dzisiaj jest to dzień, kiedy można się bawić w gronie swoich przyjaciól i znajomych. W czwartek 29 listopada na sali gimnastycznej Samorząd Uczniowski zorganizował zabawe andrzejową. Jak się bawiliście? ZAPRASZAMY NA STRONĘ SU - TUTAJ
A nasi milusińscy, czyli uczniowie klas I-III przepięknie poprzebierani prosto z "Gabinetu wróżb" udali sie na salę gimnastyczną, gdzie DJ Dawid Bogucki przygotował dla nich świetną zabawę.
Nasza biblioteka po kilku letniej przerwie powróciła do tradycji organizowania wróżb andrzejkowych. W piątek gościliśmy wszystkich uczniów od najmłodszych do najstarszych, a w role wróżek wcieliły się chętne uczennice
z różnych klas. Dziękujemy Wam za to, bo bez Was nie byłoby to możliwe.
Chcecie zobaczyć jak było ? Zapraszamy do galerii
Piątek
30 listopada 2018
Klasa IV a realizująca program rozszerzony z języka angielskiego wykonała projekt zatytułowany „The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland”. Uczniowie wykonali flagi oraz symbole poszczególnych krajów Zjednoczonego Królestwa. Na mapie zaznaczali kraje i ich stolice. Zaangażowanie uczniów przerosło wszelkie oczekiwania nauczycieli języka angielskiego. Nie jest to ostatni projekt zaplanowany w tej klasie, ale przy tak wielkim entuzjazmie można spodziewać się, że kolejne projekty będą równie udane.
Środa
28 listopada 2018
"Przemoc boli"
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie realizuje projekt „PRZEMOC BOLI” w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”-edycja 2018 na terenie naszej szkoły zakończona - czytaj więcej
Poniedziałek
26 listopada 2018
25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Miś pluszowy, mięciutki, taki do przytulania - to zdecydowanie najbardziej ukochana zabawka dzieci. Kto wpadł na pomysł obchodów dnia tej zabawki
i dlaczego możecie przeczytać tutaj
W naszej szkole od paru lat "hucznie" obchodzimy święto tego pluszaka. Biblioteka szkolna przygotowuje różne atrakcje. W tym roku w miniony piątek ( bo święto wypadło w niedzielę) do szkoły oprócz dzieci przyszły ukochane misiaki. Było ich dużo. Oczywiście najwięcej w klasach najmłodszych, ale również starsi mogli pochwalić się swoimi pupilami. A każdy, kto chciał zrobił sobie zdjęcie w misiowej fotobudce w bibliotece szkolnej.
Wtorek
20 listopada 2018
" NARYSUJ, CO CZYTASZ W DOMU.... " - konkurs plastyczny
Z przyjemnością informujemy, że konkurs został rozstrzygnięty. .Zadanie polegało na narysowaniu ilustracji do książki, czytanej wspólnie z mamą, tatą, dziadkiem, babcią może starszym bratem lub siostrą czy też samodzielnie.Już od wczorajszego popołudnia można oglądac prace uczniów klas I-III na wystawie w holu naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. I miejsce zajęli : Nina Sułkowsska z klasy Ic (druga z prawej) i Emil Speier-Ciesielski z klasy II b (czwarty z prawej).
II miejsce: Natalka Ćwiklińska IIb i Miłosz Olejnik Ia, III miejsce : Igor Łuczka I a i Nadia Pawlak Ia. Było też
IV miejsce , ktore przypadło Dominice Kilinskiej z klasy II b i Nikoli Łuczka z klasy IIIa.Wyróznieniem uhonorowaliśmy prace Tymka Ślęzaka z klasy I b i Emilki Przybyła z II b.Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i jak na konkurs ogłoszony przez bibliotekę szkolną przystało, oczywiscie nagrody książkowe.Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zachęcamy do częstego czytania ksiązek i do odwiedzania biblioteki szkolnej. Więcej zdjęć na blogu bibliotecznym.
Piątek
16 listopada 2018
ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ MODELI KOMÓREK…
Uczniowie klas piątych wykazali się niesamowitą kreatywnością podczas prac nad wykonaniem dodatkowego zadania na lekcje biologii. Zaprezentowali nam swoje komórki roślinne, zwierzęce, bakteryjne i grzybowe. Modele komórek powstawały z wykorzystaniem styropianu, plasteliny , włóczki , a nawet kasztanów i kolorowych drucików. Niektóre były wręcz smakowite. Zapytacie – dlaczego ? bo wykonane były z wykorzystaniem galaretek, makaronów, kolorowych żelkowych misiów i słonych paluszków. Powstały prace płaskie i przestrzenne, niejadalne i jadalne, maleńkie i całkiem okazałe. Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do oglądania wystawy w holu szkoły.
Środa
14 listopada 2018
OGÓLNOPOLSKI KONKURS ORIGAMI
„Barwy biało-czerwone ukryte w papierze”W dniu 8.11.2018 r został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Origami „Barwy biało- czerwone ukryte w papierze” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 61 w Bydgoszczy. Uczniowie naszej szkoły interesujący się sztuką origami brali udział wykonując prace metodą origami płaskiego z koła, kwadratu, origami przestrzennego oraz origami modułowego w barwach biało-czerwonych.
Spośród ponad 100 prac , które wpłynęły na konkurs z całej Polski uczennica Dominika Brończyk z kl. VII a zdobyła III m-ce wykonując modułowego łabędzia , a Alan Komar z kl. IV b wyróżnienie za wykonanie lecących żurawi nad Polską. W czasie pięknej wieczornicy z okazji Święta Niepodległości laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Opiekunem uczniów biorących udział w konkursie jest pani Elżbieta Piechowiak. GRATULUJEMY SUKCESU !
100 lat Niepodległej
Czwartek
8 listopada 2018
Już po raz trzeci wszyscy uczniowie klas I-III wzięli udział w akcji "Śniadanie Daje Moc". To właśnie dzisiaj kolorowo przebrani za warzywa i owoce, wspólnie z wychowawczyniami zjedli śniadanie. Wyposażeni przez rodziców w gotowe sałatki lub półprodukty sami przygotowywali ten najważniejszy posiłek, jaki spożywamy w ciągu dnia.
Inicjatorem Dnia Zdrowego Śniadania jest Partnerstwo dla Zdrowia, koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka, zawiązana w celu przeciwdziałania niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowania wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych. Program "Śniadanie Daje Moc" i Dzień Śniadanie Daje Moc mają edukować najmłodszych i zaangażować rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci. źródło
Wtorek
6 listopada 2018
Każdy uczeń obiecuje
po książki sięgać z radością.
Bo czytanie daje wiedzę
i jest wielka przyjemnością.
Chcemy czytać, dbać o książki,
poznawać z nich świat i ludzi,
nie stękać, nie marudzić, bo z książką
dziecko nigdy się nie nudzi.
Tak brzmi fragment przyrzeczenia czytelnika, jakie składali w minionym tygodniu uczniowie klas drugich. W ten sposób zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Podczas pierwszej części spotkania dzieci obejrzały krótką inscenizację kukiełkową pod tytułem "Poplątane bajki", przygotowaną przez koleżanki z klasy VIIb.Następnie dzieci zostały zapoznane z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki oraz sposobem wypożyczania książek.
Mamy nadzieję, że od tej pory każdy z nowych czytelników będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
Cieszymy się , że grono naszych czytelnikow znów się powiększyło.
Poniedziałek
5 listopada 2018
„Noc świętych z naszym udziałem…”
Wieczorem 31.X. b.r. uczniowie naszej szkoły przygotowani na zajęciach „Ogniska Misyjnego” przyszli do Kościoła p.w. św. Floriana w Żninie by uczestniczyć w „Nocy Świętych”. Krótkie przedstawienie o świętości odegrała grupa uczniów z klas I-V. To już kolejny nasz udział w tym parafialnym wydarzeniu. Na zakończenie przedstawienia grupa zaśpiewała piosenkę „Ze świętymi się radujmy” by podkreślić radosny charakter uroczystości Wszystkich Świętych. Widzowie nagrodzili występujących oklaskami. Następnie mali aktorzy przeszli w uroczystej procesji na cmentarz by tam modlitwą zakończyć wspólne świętowanie. Nad występem dzieci czuwały katechetki Maria Śliwińska i Małgorzata Rynarzewska.
Poniedziałek
5 listopada 2018
Pamiętacie pierwszą w tym roku szkolnym dyskotekę?
Środa
31 października 2018
„Pamiętamy o tych co odeszli….”
Tuż przed Uroczystością Wszystkich Świętych i zbliżającym się świętem Niepodległości uczniowie klas I-IV w ramach zajęć „Ogniska Misyjnego” przygotowali uroczysty apel dla swoich rówieśników. W scenkach, wierszach i piosenkach dzieci przedstawiły znaczenie Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznych. Mali aktorzy wcielili się w postacie wybranych świętych i przedstawili krótką historię ich życia. Dużą uwagę poświęcono świętemu Stanisławowi Kostce, którego rok obchodzimy aktualnie w kościele. Wspominano też świętego Jana Pawła II i jego nauczanie.
W apelu uczniowie nawiązali do 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Piękne patriotyczne wiersze podkreśliły radość z wolności ale i wdzięczność za tych co za nią polegli. Całość przedstawienia przeplatana była pięknymi piosenkami, które śpiewał chór szkolny i widzowie. Po występie dzieci rozdano nagrody laureatom dwóch konkursów plastycznych. Pierwszy zorganizowany z okazji „Tygodnia Misyjnego” dotyczył pracy misjonarzy. Na konkurs ten wpłynęły 22 prace uczniów z kl. I-III. Drugi z konkursów przeznaczony był dla uczniów kl. IV-V ( oddano 17 prac). Powyższy konkurs zorganizowano pod hasłem „Wolność darem i zadaniem” nawiązywał do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Apel i konkursy zorganizowała p. Maria Śliwińska. O stronę muzyczną apelu zadbała p. Beata Różańska z chórem szkolnym. O piękną dekorację przedstawienia zatroszczyła się p. Małgorzata Rynarzewska.
Prace plastyczne uczniów można oglądać na wystawce w holu szkoły.
Wyniki konkursów:
„Misjonarze niosą światu Dobrą Nowinę”
I miejsce Mateusz Chmielewski kl. II c ,Dominika Kilińska kl. II b, Julia Pochylska kl. I b, Agata Prosianowska kl. I b
II miejsce Amelia Kokocha kl. I b, Nikola Łuczak kl. III a
III miejsce Miłosz Olejnik kl. I a, Antoni Szulc kl. II b,
Wyróżnienia:Wiktoria Kujawa kl. III a, Klaudia Pawlak kl. I c, Helena Smorowska kl. I a, Małgorzata Świtała kl. I a
„Wolność darem i zadaniem”
I miejsce Nikola Boruch kl. V a, Kacper Brzykcy kl. V d, Paulina Malinowska kl. IV c
II miejsce Mikołaj Chmielewski kl. V d, Anna Smorowska kl. IV c
III miejsce Izabela Powalska kl. V d, Dominika Świtkowska kl. V d
Wyróżnienia:Safi Krawczak kl. IV a, Konstancja Kulik kl. IV a, Aleksandra Musiał kl. IV d, Filip Niedbalski kl. IV c,
Piotr Piwecki kl. IV c, Maja Tonder kl. V a.
„Korowód świętych”
31.X. b.r. to dzień,w którym na nasze szkole korytarze wkroczyli święci. Tak naprawdę to nasi uczniowie przebrani za swoich patronów i niektórych wybranych świętych. Na głowach aureola ale i korony, ubrania z dawnych epok a nawet zbroje…. Każdy dumny ze swego przebrania ! Cieszymy się, że od paru lat w Polsce odradza się tradycja związana z naszą wiarą. Dobrze, że zawitała i do naszej szkoły. Dla każdego przebranego znalazły się słodkości i drobne niespodzianki. Inicjatorką akcji była katechetka Maria Śliwińska.
Wtorek
30 października 2018
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - święto, które trwa 31 dni. Każdego roku w tym czasie nasza biblioteka szkolna intensyfikuje swoją działalność organizując dla uczniów różne przedsięwzięcia, których głownym celem jest spopularyzowanie czytelnictwa i książek wśród młodzieży i dzieci.
W piątek 26 października odbyło się w szkole tradycyjne już KSIĄŻKOBRANIE , a dzisiaj uczniowie klas drugich i trzeciej walczyli o tytuł najlepiej czytającego ucznia w KONKURSIE PIĘKNEGO CZYTANIA. Możemy się również pochwalić nowymi czytelnikami wśród klas pierwszych- to tutaj.
O tym wszystkim możecie poczytać na blogu bibliotecznym.
Poniedziałek
29 października 2018
W poniedziałek, 22 października, w Światowy Dzień Osób Jąkających się, rozstrzygnięty został konkurs p.n. „Śmieszne wierszyki łamiące języki".
Do konkursu pani logopeda Anna Nowak zaprosiła pierwszoklasistów. Nagrodzeni zostali wszyscy autorzy rysunków. Najciekawsze prace zostały zawieszone w gabinecie logopedycznym, stanowiąc jego dodatkowy wystrój.
Wtorek
16 października 2018
Z okazji 100 - lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości
i równocześnie setnej rocznicy zrywu niepodległościowego, jakim było Powstanie Wielkopolskie na ścianie naszej szkoły powstał mural upamiętniający to historyczne wydarzenie. Twórcą projektu i głównym wykonawcą malowidła jest Łukasz Towalewski z Piły, któremu pomagali absolwenci naszej szkoły bracia Piotr i Jarosław Strzałka.
W piątek 12 października mural został uroczyście odsłonięty przez
Burmistrza Żnina Roberta Luchowskiego, który jest głównym fundatorem całego przedsięwzięcia i Dyrektora naszej szkoły Marka Orzechowskiego.
W uroczystości wzięli udział : Starsza Wizytator Kuratorium Oświaty
w Bydgoszczy pani Grażyna Szymańska, ksiądz kanonik dr Tadeusz Nowak, Dyrektor SCUW w Żninie pan Jacek Świtała, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu przy Radzie Miejskiej pan Sławomir Kujawa, Przewodniczący Komisji Turystyki i Promocji Gminy pan Jerzy Krynicki oraz uczniowie najstarszych klas. Uroczystość uświetnił śpiew chóru szkolnego pod batutą pani Beaty Różańskiej.
Wtorek
16 października 2018
"Ślubuję : być dobrym uczniem; rozwijać siebie, swoją wiedzę i umiejętności..."
Takie słowa wypowiedziało w piątkowe południe 63 najmłodszych uczniów naszej szkoły. Klasy Ia,b i c z wielkim mozołem przygotowywały się do tego dnia pod czujnym okiem swoich wychowawczyń pań Anny Majewskiej - Gebler, Edyty Małeckiej i Marii Dorszewskiej.
To wielkie wydarzenie uświetnili swoja obecnoscią znamienici goście : Burmistrz Żnina Robert Luchowski, Proboszcz parafii św. Floriana ksiądz kanonik dr Tadeusz Nowak, Starsza wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Grażyna Szymańska, Dyrektor SCUW Jacek Świtała, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu przy Radzie Miasta Sławomir Kujawa, Przewodniczący Komisji Turystyki i Promocji Gminy przy Radzie Miasta Jerzy Krynicki.
Zapraszamy do Galerii
Czwartek
11 października 2018
We wtorkowe po południe dzieci przebywające po zakończonych lekcjach w świetlicy wzięły udział w drugim spotkaniu z cyklu "Wejdź, posłuchaj...".
Tym razem bohaterką opowiadania była dziewczynka o pięknym imieniu Martynka. Jakie przeżyła przygody i co robiły jeszcze dzieci w bibliotece ? Zajrzyj TUTAJ
Czwartek
4 października 2018
"Wejdź, posłuchaj..."
Akcją pod takim tytułem rozpoczynamy coroczne obchody
Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Przez cały październik będziemy Was kusić dobrą książką i atrakcjami wynikającymi z czytania. Poszukajcie w szkole plakatów informujacych o tych wydarzeniach.
Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie z dziećmi, które czas po lekcjach spędzają w świetlicy szkolnej. A jak było ? Zobaczcie sami na blogu biblioteki
Czwartek
4 października 2018
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
28 września 2018 r. klasy IV na lekcjach matematyki obchodziły Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Każdy miał okazję przystąpić do specjalnego egzaminu, a najlepsi otrzymali odznaki ekspertów.
Na zakończenie akcji dzieci wcieliły się w role egzaminatorów i sprawdzili wiedzę starszych kolegów i koleżanek.
Środa
26 września 2018
NOWY SAMORZĄD SZKOLNY
W piątek odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego, a wczoraj oficjalnie swoje stanowiska objęli:przewodnicząca szkoły Zuzanna Karamol, zastępca Oskar Kowalik i sekretarz Magdalena Kaizer.
Życzymy owocnej kadencji - wiecej
Zapraszamy również do przeczytania wspomnień absolwentki naszej szkoły, którą jest
Czwartek
20 września 2018
"PROGRAMUJEMY Z LEGO" -
POKAZ ROBOTÓW DLA UCZNIÓW KLAS SZÓSTYCH
Uczniowie klas szóstych z wychowawczyniami zostali zaproszeni na ciekawą prezentację robotów zbudowanych z kolcków LEGO. Organizatorem spotkania była Pani Alina Frankowska wicedyrektor w Zespole Szkół Ponadgimnazjalych przy ulicy Browarowej, która jest jednocześnie organizatorką warsztatów programowania dla uczniów szkół podstawowych, odbywały się one w ubiegłym roku szkolnym,
a uczestniczkami były Ola Margas z klasy VIb i Jessica Salach z klasy VIa. Dzisiaj zaprezentowały swoje umiejętności jako młode programistki. Ola przyniosła swojego robota, którego skonstruowała w domu oraz pokazała działanie większego robota, zaprogramowanego podczas warsztatów pod czujnym okiem opiekunów.
13 września 2018
SPOTKANIE Z NIEZWYKŁYM POLICJANTEM ZWANYM POLFINKIEM
Uczniowie klas pierwszych, a więc nasi najmłodsi milusińscy, oprócz nauki szkolnej muszą poznać reguły bezpieczeństwa w poruszaniu się w drodze do i ze szkoły. Na pewno w zrozumieniu tych zawiłych zasad pomogło im spotkanie z policjantami Komendy Powiatowej w Żninie, a wiele uśmiechów wywołało pojawienie się Polfinka, maskotki naszych stróżów prawa.
W piątek na szczycie sali gimnastycznej naszej szkoły,
w miejsce nieaktualnego już napisu powstał
mural upamiętniający heroiczną walkę
Powstańców Wielkopolskich w latach 1918-1919.
KLASA I A Z WYCHOWAWCZYNIĄ PANIĄ ANNĄ MAJEWSKĄ-GEBLER KLASA I B Z WYCHOWAWCZYNIĄ PANIĄ EDYTĄ MAŁECKĄ
KLASA I C Z WYCHOWAWCZYNIĄ PANIĄ MARIĄ DORSZEWSKĄ