Przejdź do treści

rok szkolny 2018- 2019

Wycieczki
Jak to w górach było ....
Klasy 6a i 6b na wycieczce w góry zwiedziła Karpacz, Szklarską Porębę i Pragę. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i zabytków. Wszystkich uczniów zaciekawił niesamowity kształt form skalnych w Skalnym Mieście .Niestety z powodu jednodniowego załamania pogody zmuszeni byliśmy zmienić plany. Udaliśmy się do pięknego hotelu Gołębiewski, gdzie na basenie pełnym ciekawych atrakcji mogliśmy wspólnie popływać. Zwiedzaliśmy też zabytki Karpacza oraz Szklarskiej Poręby. Przyglądaliśmy się pięknemu wodospadowi Kamieńczyk. Na terenie pensjonatu Borowik, w którym byliśmy zakwaterowani podczas wycieczki znajduje się w pełni wyposażona sala gimnastyczna, na której każdego dnia odbywały się zajęcia sportowe. Spacerowaliśmy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego podziwiając piękno przyrody. W drodze powrotnej znalazł się też czas na postój w Mc Donaldzie. Obie klasy super się bawiły i były zadowolone, z atrakcji jakie przygotowały nasze wychowawczynie, za co Paniom bardzo dziękujemy.

    

Jak powstaje samochód?,
 
czyli z wizytą w fabryce samochodów użytkowych Volkswagen Września.
 
 
W dniu 05.03.2019 r. uczniowie naszej szkoły podczas wycieczki zawodoznawczej odwiedzili fabrykę samochodów użytkowych Volkswagen Września.  Młodzież w trakcie wizyty została podjęta przez  specjalnie do tego celu oddelegowaną osobę ze strony zakładu VW do oprowadzania wycieczek i prezentowania profilu produkcyjnego.
   
W trakcie  wykładu, podczas pieszej podróży przez poszczególne działy produkcyjne, zwiedzający otrzymali praktyczne informacje, które były niezbędne do lepszego poznania i zrozumienia realizowanego profilu produkcyjnego.

Mogli się także  przekonać, iż produkcja samochodów to złożony proces, w którym krok po kroku powstaje gotowy wyrób. Wycieczka do Firmy Volkswagen była dla uczniów bardzo pouczająca, dostarczyła im wiedzy i pozwoliła na obserwację pracy na wybranych stanowiskach.


Wycieczka klasy Vb
Dzięki warsztatom przedświątecznym w Godawach poczuliśmy już niepowtarzalną magię Świąt Bożego Narodzenia!
Obudziliśmy w sobie artystyczne dusze i wykonaliśmy wszyscy piękne stroiki bożonarodzeniowe ze świerku oraz bombki metodą decupage, które ozdobią nasze domy podczas Wigilii. Co więcej, upiekliśmy i ozdobiliśmy samodzielnie przepyszne pierniczki. Energii nam nie brakowało, więc uczestniczyliśmy w różnych konkursach, graliśmy w bilarda, pingponga i piłkarzyki. Co odważniejsi spróbowali nawet swoich sił w ujeżdżaniu byka Rodeo!  W stajni czekały na nas piękne zwierzęta, a niektórzy twierdzą nawet, że zrozumieli ich mowę :) Chyba byliśmy bardzo grzeczni, ponieważ na koniec odwiedził nas Święty Mikołaj z upominkami.
Z wizytą w Urzędzie Pracy
 
15 i 16 listopada uczniowie klas VII naszej szkoły, w ramach zajęć z doradztwa zawodowego wybrali się z wizytą do  Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie. Młodzież podczas prezentacji, dotyczącej aktualnej sytuacji w gospodarce rynkowej Polski i powiatu  żnińskiego, zapoznała się z pozytywnymi aspektami pracy, jak również z negatywnymi skutkami wynikającymi z bierności zawodowej. Wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy stworzyła młodym ludziom możliwość bezpośredniego poznania urzędu jako zakładu pracy, jak również zapoznania się z realizowanymi przez niego zadaniami. Umożliwiła im także, zdobycie wiedzy na temat skutecznego wejścia i funkcjonowania na współczesnym rynku pracy.


Poznajemy zawody z branży mechanicznej i gastronomicznej
 
 
W dniach 29 i 30 listopada uczniowie klas VII wraz z doradcą zawodowym p. Katarzyną Drzewiecką uczestniczyli  w zajęciach  w   Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie, podczas których poznawali zawody z branży mechanicznej i gastronomicznej.
 
Młodzież miała możliwość m.in. sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie pieczenia pierników. W miłej atmosferze pod okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych pani Moniki Zakrzewskiej i Lidii Paprot młodzi ludzie przygotowali wypieki, które wyglądały i
smakowały wyśmienicie.
Podczas zwiedzania warsztatów szkolnych, chłopcy mieli także okazję uzyskać informacje o zawodzie technik mechanik i operator obrabiarek CNC.

19 listopada uczniowie klasy Vc byli  na wycieczce w Gnieźnie. Wizytę w pierwszej stolicy Polski zaczęli od zwiedzenia wnętrz Katedry i obejrzenia słynnych Drzwi Gnieźnieńskich. Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób przedstawiła uczniom najcenniejsze zabytki Katedry oraz przypomniała najważniejsze wydarzenia związane z tym miejscem. Po dużej dawce historii był czas na relaks w kinie Helios. Seans filmowy "Dziadka do orzechów i cztery królestwa" przeniósł widzów w świat bajki. Nie obyło się bez popcornu, nacho-sów i pepsi Piękne sceny, muzyka, a przede wszystkim treść filmu pozostaną na długo w pamięci piątoklasistów.

Działalność żnińskiego PepsiCo rozpoczęła się w czerwcu 1996 r.
10 października bieżącego roku mieliśmy okazję poznać poszczególne etapy produkcji różnych napojów tej firmy.
Zanim mogliśmy obejrzeć produkcję, musieliśmy wysłuchać regulaminu obowiązującego w zakładzie. Po zapoznaniu się z nim poproszono nas o założenie niebieskich czepków i pomarańczowych zatyczek do uszu.
Produkcja Pepsi rozpoczyna się w sali gdzie znajduje się maszyna, która w wysokiej temperaturze (około 180°) nadaje właściwy kształt butelkom.
Podczas przyglądania się temu procesowi dostaliśmy od Pani kierowniczki nieuformowane flakony, w różnych kolorach. Gotowe trafiają do etykieciarni.
Syropiarnia jest uznawana za serce całej fabryki. To tam mieszane są różne składniki, z których powstają napoje. Mieliśmy okazję  spróbować mieszaniny jednorodnej wody z cukrem. Była ona lepka i przede wszystkim bardzo słodka.Odwiedziliśmy również laboratorium, gdzie jedna z laborantek pokazała nam jak sprawdzają oni stan napojów. Jeden z naszych kolegów mógł dokonać analizy mirindy. Po jej wykonaniu pan Stanisław przedstawił nam odczyny roztworów i skalę pH. Na koniec, w oczekiwaniu na rozpoczęcie produkcji, zostaliśmy poczęstowani ich produktami i syropami.Około godziny 15.00 rozpoczęła się produkcja i mogliśmy zobaczyć proces od momentu powstania butelki, poprzez napełnienie jej napojem aż do chwili, w której za moment napoje trafią na palety i wyjadą w drogę do Litwy, Łotwy, Ukrainy, Rumuni i wielu innych krajów.Dzięki tej wycieczce mogliśmy zobaczyć produkcję krok po kroku i dowiedzieć się czegoś nowego. Była to bardzo ciekawa przygoda.
                                                                                                                               Nicola Ptaszyńska i Magda Kaizer klasa VIII a
                                        We wtorek, 25 września 2018r. dziesięcioro z nas -  uczniów klasy ósmej, w ramach kółka chemicznego odwiedziło  Piekarnię „Maryś” w Żninie. Mieliśmy okazję obserwować pracę nowoczesnych maszyn piekarniczych. Kierownik piekarni zapoznał nas z technologią produkcji chleba. Mogliśmy spróbować uformować ciasto na chleb, tak jak to robiono przed skonstruowaniem specjalnych maszyn. Mieliśmy również szansę zobaczyć jaką pracę wykonują poszczególne urządzenia, jak kiedyś wkładało się chleb do pieca, a jak robi się to dziś.
Po włożeniu chlebów do pieca zostaliśmy poczęstowani pysznymi ciastkami – kusicielami. Była to chyba najlepsza atrakcja. Panowie podzielili się z nami różnymi ciekawostkami dotyczącymi ich pracy. Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja.
                                                                                                                                          Tekst- Nikola Ptaszyńska
                                                                                                                                                                 klasa VIII a

     

Darmowy licznik odwiedzin
Wróć do spisu treści